«

»

Zář 12

Nejlepší sestava všech dob

Vzhledem k naší poměrně chudé historii, bylo celkem obtížné sestavit nejlepším team všech dob. Základním kritériem byla pochopitelně výkonnost + alespoň 200 zápasů v dresu Tampy. V sestavě tedy nenajdete hráče, kteří u nás odehráli 1-2 sezony, ačkoliv byli úspěšní.

Jedná se například o Cory Stillmana, Dina Ciccarelliho, Filipa Kubu či Chrise Kontose, jenž ve vůbec prvním zápase Tampy v historii v říjnu 1992 vstřelil 4 branky proti Chicagu Blackhawks, což je dodnes klubový rekord. Pravděpodobně nejlehčí bylo obsazení brankářského postu. Kvůli nedostatku kvalitních brankářů (známý dlouhodobý problém Tampy), padla logicky volba na SC šampiona Nikolaie Khabibulina a Darrena Puppu, který zažil těžké časy Tampy na konci 90.let. Jméno Puppy je u nás velmi známé, asi i díky hokejovým kartičkám a ‘‘cool‘‘ jménu, ačkoliv špičkovým golmanem nikdy nebyl.

V obraně nebyl problém sestavit top pětku (Kubina, Boyle, Hamrlík, Hedman, Sarich). Všichni hráli/hrají v Tampě top4 roli a jednoznačně se jedná o nejlepší beky (z dlouhodobého pohledu), které kdy Tampa měla. Zbylé místo 6.-7.beka obsadil defenzivní pes Jassen Cullimore, klasický produkt 90.let a Paul Ranger, jenž musel přerušit slibně se vyvíjející kariéru. Nyní se pokouší o návrat v dresu Toronta Marlies. Volba posledního 8.beka už byla totální loterie – těžko vybrat jednoho z trojice Cross, Lundin a Pratt. Našlo by se i více kandidátů. Asi největší stopu zanechal Lundin, který společně s Ohlundem tvořil shutdown pairing v teamu, který se předloni dostal až do finále konference.

Základ útoku pochopitelně tvoří známá  ‘‘svatá trojice‘‘ (Brad Richards, Vinny Lecavalier, Marty St.Louis). Nemůže chybět ani nejlepší střelec současné NHL – Steven Stamkos. Top6 doplňuje Freddy Modin, vítěz Stanley Cupu z roku 2004 a tehdy vůbec jeden z nejpodcenovanějších útočníků ligy. Pravé křídlo 2.lajny pro změnu obsadil Brian Bradley, úplně první hvězda, která kdy v Tampě hrála. V bottom6 najdete další prověřené, dlouholeté top6 křídelníky – Vinnyho Prospala a Ryana Malonea. Nezapomnělo se ani na tehdejší veterány Davea Andreychuka a Tima Taylora, bez jejichž přítomnosti bychom jen stěží získali náš doposud jediný Stanley Cup. Chybět nemůže Rob Zamuner, vynikající defenzivní útočník, který se překvapivě vešel na soupisku Kanady do Nagana v roce 1998. Poslední místo v ‘‘základu‘‘ patří Chrisu Grattonovi, vynikajícímu střednímu útočníkovi, který ovšem nikdy úplně nenaplnil svůj potenciál. Během své kariéry vystřídal celkem 7 klubů NHL, nejvíce toho ovšem odehrál v dresu Tampy, kde se hned 2x vracel. V roce 1997 kývnul na lukrativní nabídku Philadelphie – v sezoně 97/98 si vydělal rovných 10 milionů dolarů.

Do základu se nevešel i takový hráč, jako Ruslan Fedotěnko, dlouholetý hráč 2./3.řady a střelec důležitých golů v Play-off 2004. Tim Taylor dostal přednost z čistě typologického hlediska – s Fedotěnkem by ve 4.lajně byli tři levé křídla (ačkoliv Zamuner hrával i na centru). Za zmínku stojí i Andre Roy, vynikající bitkař, který byl na hráče 4.lajny užitečný i hokejově, ačkoliv v limitované roli. Mezi fanoušky, hráči i trenéry vždy platil za oblíbeného hráče, který se staral o zábavu v kabině.

Nejlepším koučem Tampy v historii byl pravděpodobně John Tortorella, následovaný Guyem Boucherem a Terry Crispem, koučem, který jako první dovedl Tampu do Play-off (sezona 95/96). Do role generálního manažera můžeme dosadit Ricka Dudleyho. Právě Dudley má totiž hlavní podíl na zisku Stanley Cupu v roce 2004. Do úvahy připadá i současný GM Steve Yzerman. Naopak na hodnocení práce Jay Feastera se jen velmi těžko hledají slušná slova. Nejen, že Feaster nikdy neuměl draftovat hráče (za 7 let scouting pod jeho vedením objevil 3 budoucí hráče NHL: Tyrella, Lundina a Tarnaskyho…) a navíc Feaster i naprosto nesmyslně měnil (např. Modin za Denise). Jeho práci pak ještě dokonce překonal Brian Lawton s pomocí aktivních, leč hloupých majitelů. Lawton nicméně ke konci svého angažmá ukázal, že hokeji přeci jenom asi rozumí, demonstruje to například výměna při TDL tehdejšího UFA veterána Jeffa Halperna za Teddyho Purcella+3rd rounder. Dost možná se čistě a jednoduše Lawton ocitnul na špatném místě ve špatnou dobu. Nelze však omluvit fakt, že ze sebe Lawton dělal pitomce a v podstatě tak poškodil své jméno. Následky práce Feastera a Lawtona/bossů Koulese s Barriem pociťuje Tampa dodnes.

Na závěr by se slušelo zmínit i jméno Phila Esposita. Bez Phila Esposita by totiž podobný článek pravděpodobně vůbec nevzniknul.

 

Marty St.Louis – Vinny Lecavalier – Steven Stamkos

Freddy Modin – Brad Richards – Brian Bradley

Vinny Prospal – Chris Gratton – Dave Andreychuk

Rob Zamuner – Tim Taylor – Ryan Malone

Alternativy: Ruslan Fedotěnko, Steve Downie, Alexander Selivanov, Mikael Andersson, Andre Roy

 

Roman Hamrlík – Dan Boyle

Victor Hedman – Pavel Kubina

Jassen Cullimore  – Cory Sarich

7.bek: Paul Ranger

8.bek: Cory Cross/Mike Lundin/Nolan Pratt

 

Nikolai Khabibulin – Darren Puppa